Spinavy, prasny a preludneny Bombay

12.11.2011, 14:09, dusan simko   Z Hospetu máme autobus do Bombayu o 5. poobede. Je to okolo 900 km. Na mieste máme byť o 9 ráno. Ideme luxusnejším autobusom s polohovateľnými sedadlami za 750rupii na osobu. Cesta prejde ani nevieme ako. Podriemkavame, pozeráme film, čítame si,...


   Bombay je hlavné mesto štátu Maharashtra. Má 16 mil. obyvateľov. Už z diaľky sme videli makodrapy, prechádzali sme cez chudobnú a ešte chudobnejšiu štvrť až do centra, kde nás autobusári vyhodili pod nejakým nadjazdom. Nevedeli sme kde sme a ani okolo idúci nám moc nevedeli pomôcť. Až nakoniec jeden policajt nás približne nasmeroval. No ubytovanie stálo okolo 1000rupii na noc čo je celkom dosť. Ideme teda smer vlaková stanica. Tu nás zastaví jeden taxikár s turbanom na hlave, že má pre nás dobrú ponuku po menšej diskusii izbu za 600. Sadáme teda k nemu do taxíka a vezieme sa do chudobnej štvrte neďaleko nejakého bazáru. Za 600rupii dostávame kuticu bez okna, len jedna posteľ, stolík, tv, šváby a spoločné toalety i sprcha. Trošku s nami vybabrali, čo nám bolo hneď jasné a čo sa nám potvrdilo aj na druhý deň. Keď sme našli v okolí lacnejšie ubytovanie.
   So sprievodcom v ruke sme si išli pozrieť niekoľko pamiatok. Sadáme do mestskej dopravy a vezieme sa až k moru ku Gateway of India- alebo vstupná brána do Indie, ktorú dal postaviť kráľ Juraj V. pre Queen Mary v roku 1911. Celé nádvorie je plné turistov, ktorý sa fotia, štebocú a len tak posedávajú.
 

   

 

    Po ceste domov sme prechádzali okolo vysokých budov, ktoré mali nádhernú architektúru. Dostali sme sa až k stanici Chhatrapati Shivaji Terminus. Je to gotická stavba, ktorá od roku 2004 je zapísaná v UNESCO.

 


   Keď sme sa už vracali na autobus do hotela zrazu sme zbadali obrovský hustý k nebu sa dvíhajúci kúdol tmavého dymu. Spolu s niekoľkými okoloidúcimi sme sa tam vybrali. Po pár minútach sme stáli z oči v oči budove v plameňoch. Ako sme sa dozvedeli od spolupozorovateľov a z novín vraj išlo o nejaký sklad. V novinách tiež písali, že začalo horieť o 4. poobede a hasiči dostali prvú správu niečo po 5. Pravdepodobne z tej budovy veľa nezachránili.

 


   Večer v Bombayi bol poriadne živý. V uliciach bolo plno ľudí, trh s vecami od výmyslu sveta bol zaplavený ľudí, ktorí nakupovali ostošesť.

 


   Bombay nás celkovo moc nenatchol. No teraz s odstupom času musím skonštatovať, že mu zrejme musím dať ešte jednu šancu. To čo nám ponúkol tentokrát za moc nestálo. Kozi smrad všade naokolo, smog, neskutočná špina, otravní ľudia- česť výnimkám, bezohľadní stále trúbiaci šoféri, neodbytní žobráci, podzemný ale hlavne nadzemný život potkanov a švábov, ... druhy krat to hadam bude lepsie.
 

 
« Späť


Diskusia: "Spinavy, prasny a preludneny Bombay"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre

Language / Lingua / Lengua / Langue - choose language