Selenča, slovenská dedina v srbskom mori

04.09.2011, 21:27, dusan simko

   Selenča. Slovenská obec v srbskom mori. Táto dedina má cca 3500 obyvateľov, zhruba pol na pol tvoria katolíci a evanjelici.


 Teraz to už vraj nieje až také citeľné, ale kedysi bola nevraživosť a bitky medzi nimi na dennom poriadku. Ľudia sa tu zväčša živia murárčinou, výrobou metlí a kadečm iným. V škole je, ale vyučovacím jazykom výhradne slovenčina. A ako cudzí jazyk sa uči srbčina, nemčina a angličtina. Je to zvláštne, prísť do cudzej krajiny, chvíľu rozpravať nútene srbsko-slovensky a zrazu, ako keby z ničoho nič, všetci rozprávajú slovensky, cítime sa tu ako doma. Človek nemôže ani zanadávať na niečo, lebo každý mu tu rozumie :)

 

   Pán Boh nám ráno pomáhal, ako sme si priali a dvoma stopmi v celku pohodlne, sme sa dostali až sem. Prvá zastávka, centum všetkých centier - krčma, bola aj našou zastávkou č.1. Tu sme sa zoznámili s miestnymi a rozprávali a rozprávali, pili a pili. Najskôr sme nevedeli vlastne, čo tu chceme, ale po rozhovore so selenčanmi sme to hneď zistili. Chceme sa dozvedieť ako žije slovenský ľud tu, na dolnej zemi, ako sa im tu darí a aký majú vzťah k nám, Slovensku ako rodnej hrudi.

  

   A po celom dni skúmania, rozprávania a pitia z domácimi sme zistili, že tunajší slováci, majú k Slovensku celkom blízky vzťah. Niektorí majú na Slovensku rodinu, či už tú, ktorá tam zostala po odsťahovani, alebo tú, ktorá tam prišla v posledných rokoch či mesiacoch za prácou A tak pristupovali aj k nám, ako ku krajanom, bratom z ich starej vlasti. Ešte raz musím zopakovať, že sme sa tu cítili ako doma, možno ešte lepšie. Ľudia boli milí, priateľskí a pohostinní, za všetko hovorí toto: Nocovať za dävať evry??? Len jednu noc? Hajdy ku mne!!! A zadarmo... !!! Žiadne evry, len sa misíme spolu vymaľuvať! A tak to aj dopadlo. Vymaľuvaní v Selenči, tak ako sme neplánovali, no to Cesta piniesla a tak sme to predsa chceli. :)
 

 
« Späť


Diskusia: "Selenča, slovenská dedina v srbskom mori"
Dátum: Meno: Komentár:
04.09.2011, 22:19 cartman
09.09.2011, 11:51 lara
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre

Language / Lingua / Lengua / Langue - choose language