Posledný deň vo Ford Kochi, hinduistický chrám a slony v Guruvayoor

14.10.2011, 06:43, dusan simko   Dnes sme spravili ďalších dvoch rikšiarov šťastnými. Znovu ideme do dvoch obchodov, nič nekupujeme napriek nenormálnemu nátlaku. Pri prezentácii šperkov dostávame špeciálny čaj z vyluhovaného korenia. Bol naozaj vynikajúci. Napriek tomu úplne bez energie vychádzame z obchodu. Ind, ktorý nám sľúbil, že nás za to zadarmo odvezie kam chceme, keď s ním pôjdeme do obchodu tam nie je. Čaká na nás druhý, ktorý chce to isté. Cerí na nás dva rady bielych zubov, my sa bránime no napriek tomu nakoniec ideme do ďalšieho obchodu a potom sa zadarmo vezie kam potrebujeme.
Sadáme si do internetovej kaviarne, kde za 20r (0,3e) na hodinu surfujeme o sto šesť. Potom sa najeme v miestnom hoteli- reštaurácií. Dávame si capaty a dusenú zeleninu s čímsi mliečnym a nechutne kyslím. Ako dezert duble mango nanuk. V pouličných stánkoch sme si kúpili arašidy obalené v červenom korení a hrach na 4 spôsoby. Arašidy boli vynikajúce, hrach celkom dobry len sme si na ňom skoro vylámali vsetky zuby.
Rybárom po ceste v prístave pomáhame chytať ryby na čínskych rybárskych sieťach. Okolo 250kg dokopy vážili závažia- teda skaly, ktoré vyseli na hrubých lanách, za ktoré sme ťahali. Vždy to robia 5 ľudia. Samozrejme podnikavý rybári si za jedno poťahanie lanom vypýtali mastnú odmenu 500r. Dáme im symbolických 100r a trošku znechutene odchádzame.

 

 

   Po troch dňoch opúšťame Fort Kochi. Náš couch si za pobyt zaúčtoval 250r na deň. napriek tomu, ze couchsurfing by mal byt zadarmo.  Ráno nás však znovu prekvapil, tym ze chcel este extra peniaze za internet. To nás už úplne dostal. Samozrejme nezaplatíme, lebo dohoda bola iná. Internet mal byť v cene. Predtým vyrehotaný ind nás teraz vyprevádzal so zachmúrenou tvárou, lebo od nás neodstal čo chcel.
Z prístavu na druhej strane berieme autobus do Guruvayoor. Je to mestečko severne od Fort Kochi. Pred dvomi dňami sme sa dali do reči s jedným mladým pojašeným indom v prístave, ktorý nás sem, do jeho rodného mesta pozval. Pozvanie sme prijali a tak sa ideme pozrieť vraj na veľmi známy hinduistický chrám a na slony. Po 3 a pol hodinovej ceste autobusom vystupujem totálne dolámaní. Na stanici sa stretávame s naším kamošom a jeho priateľmi a ideme sa ubytovať do turistickej ubytovne. Chalani nám zjednávajú ubytko na 250r za noc. Izba je skromne vybavená, ale nám to bohato stačí. Spolu s chalanmi si ideme do okolia hinduistickeho chrámu, do ktorého sa bohužiaľ nemôžeme ísť pozrieť. Obehneme ho teda okolo, nakukneme do „nádrže“ v vodou (bazéna) kde si indovia umývajúcich nohy, ruky, tvár dokonca sa celý kúpu. Neďaleko bazéna boli slony, ktoré v tieni čakali na hinduistické obrady. Vbehneme tiež do múzea, ktoré tvoria len tri miestnosti. Je to všeho mix. Staré sochy Krishnu, sochy katakhali, mušle, obrazy,...všetko možné i nemožné. 

   Na motorkách potom ideme za slonmi. Je to malá rezervácia, kde vraj žije okolo 60 slonov. K stĺpom sú pripútaní reťazami. Pre predstavu vstupné bolo 5r, fotenie 25r a chytenie sa slona 100r. Nie sme blbí, 100r za chytenie sa slona nebudeme platiť. My s nimi nejako vybabreme. A tak aj bolo, keď sa nikto nepozeral, tak sme sa jedného dotkli. Drapľavý, teplý a chlpatý chobot nám sám nastrčil na privítanie. Po prechádzke pomedzi slony sme dostali pozvanie ísť si zahrať volejbal. Asi 20 indov pod palmamy na pieskovom ihrisku sa strieda a hrá ako o život. Srdečne nás privítali a už sme aj medzi nimi a hráme. Bolo to skvelé. Hru nám nakoniec bohužiaľ prerušila tma. V miestnom obchode si kupujeme nejaké jedlo a na izbe vkľude a s vyloženými nohami ho zjeme.

 

 

   Dnes sme pozvaní na obed k jednému z našich indických kamarátov. Pred tým nás chalani na motorkách zoberú do kresťanského kostola. Pozrieme si nedeľnú školu, kde prebieha družná debata, ale zrejme nie k preberanej téme, ale o nás cudzincoch. Žiaci nám kývajú, volajú na nás, chcú sa fotiť. Spravíme si pár fotiek a zase nasadáme na motorku. Pred obedom ešte absolvujeme maratón po rodine nášho hostiteľa. Najskôr ideme k jeho sestre. Zoznamujeme sa s celou rodinou, ktorá špeciálne pre nás griluje ryby a pózujeme pred objektívom ako dáke hviezdy. Ideme ďalej, druhá rodina, tretia,... sú veľmi milí, ale.... my sme už celkom aj hladní. Konečne ideme jesť. Predtým dostávame čerstvý, chladený ananásový džús- vynikajúci. Hneď nato od suseda kvety na privítanie a banánový kvasený a veľmi hustý džús. Nevieme či tak má chutiť, alebo je pokazeny. Skor sa nam zda to druhe ale so sused čaká a sleduje nas, kým ho nedopijeme. A tak ani sa nenazdáme a celý pohár je v nás. Utrieme si ústa a už celkom aj najedený sadáme si kuk krásne prestretému stolu. Dnes sa bude podávať jedlo na banánových listoch podla miestneho zvyku. Asi pol kila ryže a niekoľko veľmi pikantných zeleninových omáčok. Len my dostávame aj extra kyslé a slané mango. Fúúú tak to nemuselo byť. Celý pokrm ako praví Indovia jeme pravou rukou. Robíme malé kôpky, ktoré trošku grambľavo dávame do úst. To je niečo pre slovenské deti- hrať sa s jedlom. Na zapitie dostávame niečo ako veľmi slanú polievku. Koniec patrí dezertu. V pohárikoch dostávame veľmi sladký pokrm. Chutí to ako mliečna presladená ryža. Všetko to zapijeme kokosovým mliekom priamo z pred domu otrhnutého kokosu a k tomu kokosové želé, vraj puding. Pred odchodom ešte zmrzlina.

 

 

Objedení hráme hru podobnú nášmu biliardu, ktorá sa volá karambol. Namiesto tága sa používajú prsty a namiesto guliek žetóny. Chalani hodia ešte pár tanečkov a ideme na pláž. Omočíme sa a rikšou sa vezieme k hotelu. Rikšiar nám trošku prešiel cez rozum a vyhodil nás asi pol km od miesta, na ktorom sme sa dohodli. Zhrabol prachy a nám neostávalo nič iné len šlapať. Po ceste domov vidime ako  pred hinduistickým chrámom miestne deti tancujú a tak si sadáme na zem a chvíľu tam pobudneme. Už pekne unavení po celom dni sa vraciame do hotela.

 

 
« Späť


Diskusia: "Posledný deň vo Ford Kochi, hinduistický chrám a slony v Guruvayoor "
Dátum: Meno: Komentár:
19.10.2011, 16:20 Lenka a čo žalúdok?
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre

Language / Lingua / Lengua / Langue - choose language