Horské mestečko Medikere a budhistický chrám Golden Temple

14.10.2011, 07:07, dusan simko 

 

  V smrdľavom Mahe sa dostávame po niekoľkých neúspešných pokusoch do autobusu. Všetky predošlé boli buď preplnené, alebo nás nechceli zobrať kvôli ruksakom. Máme namierené do Kannuru, čo je mesto od Mahe vzdialené asi 50km. Prechádzame cez nenormálne smradľavé dediny. Neidentifikovateľný smrad dáva zabrať aj indom, ktorý si ako aj my vreckovkou zakrývajú nosy. Zo sprievodcu sme sa dozvedeli, že do Kannuru priplával aj Marco Polo a že sú tu krásne pláže so zlatým pieskom. Že tomu aj tak je naozaj sme sa presvedčili na vlastnej koži. Sadáme do rikše a vezieme sa na miestnu pláž. Nádhera. Len pár postáv sa mihá v zapadajúcom slnku, voda má príjemnú teplotu a silné vlny. Po pár minútach chôdze nachádzame všeliake živočíchy, ktoré rozbúrené more vyplavilo na breh. Slimáky, hviezdice ale aj kraby, ktoré sa snažia pred nami neuveriteľnou rýchlosťou uniknúť a ukryt sa do diery. Skupinka mladých indov nás obkolesí a nosia nám a ukazujú čo ulovili- našli. Jašia sa, tancujú a smejú. Celé to dotvára veľmi prjemnú atmosféru.

 

 

   Rozhodli sme sa preto, že tu zostaneme aj na druhý deň, ale v žiadnom hoteli nemajú voľnú izbu. V meste je nejaký kongres a všetky izby sú rezervované dopredu. Na druhý deň teda balíme a ideme do hôr do mesta Medikere. Opúšťame štát Kerala, kokosový raj a ideme do druhého štátu do Karnataky. Má tu byť budhistický chrám, vodopád, kávové plantáže a slonie safari. Cestu radšej ani nejdem spomínať. Skvelá zato bola príroda, ktorá sa postupne menila. Najskôr všade kokosové palmy, ktoré za nedlho vystriedala pravá indická džungla. Míňali sme kávovníkové plantáže, bambusové stromy, palmy,... stúpali sme stále vysie a hlbsie do hôr. Prechadzali sme cez pár horskych dediniek . v ktorych sme mali 3 niekolko minutove prestávky. Po 5 hodinách sa dostávame do cieľa- do Medikere.

 

   Druhý deň ideme 40 km autobusom, aby sme si pozreli ako žijú budhistický mnísi. Golden temple je budhistický chrám, v ktorom žije 5000 tibetských mníchov. Študujú 9 rokov, ako sme sa dozvedeli od jedného usmiatého staršieho mnícha, ktorý predával budhistické knihy v areály chrámu. On je tu už 5 rokov. Pýtali sme sa ho na jeho obyčajný deň. Keď ráno o 5 vstane tak sa modlí, potom sa učí a o 7 majú spoločné raňajky. Potom sa zase modlí a učí na striedačku s prestávkami až do 5 večer. Po 5. má už len čas sám pre seba. Vo voľnom čase hrá futbal. Usmiaty mních sa už teší na návrat do Tibetu. Zostávajú mu ešte 4 roky. Keď sme prechádzali areálom a obdivovali vzhľad chrámov okoloidúci indovia nás pristavovali a chceli sa s nami odfotiť. Boli sme pre nich atrakcia ako samotný chrám. V okolí budhistického chrámu panoval pokoj. Mnísi sa prechádzali pomedzi nás, alebo len tak sedeli a oddychovali. V okolí Golden Temple sú ešte ďalšie 3 podobné budhistické chrámy. Tibeckej reštaurácii sme ochutnali rezance s kuracím mäskom a takto posilnený sme sa išli pozrieť aj k budhistickej škole vzdialenej asi 1km od chrámu.

 

 


   Okolo 3 sme sa vrátili späť do hotela. Chvíľku sme si oddýchli. Trošku zrelaxovaní sme sa išli poprechádzať po okolí mesta. Prešli sme sa po hradbách vojenskej pevnosti z čias britskej impérie. Navštívili sme hinduistický chrám a potom sme sa už len motali pomedzi okolité obchody s korením, so sladkosťami, s jedlom, s alkoholom (litrová fľaša bacardi, ktorá stála v Mahne 6e tu stojí 12e-vraj dane), s oblečením, pomedzi reštaurácie a unikali sme bezohľadným vodičom autobusov, áut, rikší.

 
« Späť


Diskusia: "Horské mestečko Medikere a budhistický chrám Golden Temple"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre

Language / Lingua / Lengua / Langue - choose language