Čo ste asi nevedeli o Turecku

02.10.2011, 12:26, dusan simko
   Na našej ceste Tureckom sme spozorovali niekoľko vecí, s ktorými by sme sa chceli s vami podeliť. Možno niekoho záujmu, pobavia a možno aj v niečom obohatia.

 

Pozdrav
Pozdrav je prvý otvárajúci komunikačný prvok. Všimli sme si tu jednej osobitosti pri zdravení dvoch zástupcov mužského pohlavia. Pri stretnutí si podajú ruku, obijímu sa a počas objatia si pritisnú raz jedno a potom druhé líce o seba. Pôsobí to rodinne, priateľsky trošku teplošsky, ale v konečnom dôsledku milo.

 

Gestá
Keď naozaj chcete gestami poslať turka kade ľahšie ukážte mu figu borovú. Je to najhoršie brané gesto v Turecku. Vraj znázorňuje ženský pohlavný orgán. Napríklad fucker je skôr pre pobavenie.

Jedlo
Nemôžeme nespomenúť našu každodennú činnosť a to plnením našich brúch. Turci sú snaď najpohostinejší národ, aký sme kedy mali tu česť stretnúť- ako vidno aj z našich denníkov. Pozvania k stolu pri priateľskom posedení bolo takmer každodennou pravidelnosťou. Len čo sme sadli do auta gestami nám ukázali, či sme hladní a aj keby nie nasledovalo rýchle občerstvenie. Turecká kuchyňa je naozaj bohatá a vynikajúca. Napriek tomu, že tu majú 3 moria, rybám moc neholdujú.
Zvláštnosťou je, že turci majú vo zvyku jesť ku každému jedlu chlieb. Chlebom zajedajú všetky jedlá napriek tomu, že už obsahujú ryžu, zemiaky či cestovinu. Je to v dôsledku chudoby a nedostatku jedla v minulosti a tak, aby dosiahli pocit sýtosti, siahli po lacnejšej alternatíve a to po chlebe. Zostalo im to dodnes.
Na konci každého jedla turci pijú čierny čaj s cukrom z malých utešených dvojdecových pohárikov. Pripravuje sa v dvoch čajových nádobách, kde v jednej je silný čajový výluh a v druhej horúca voda. A tak si každý môže namiešať podľa chuti aký silný čaj chce.
Turecká káva sa varí v džezve. Je to kovová nádoba s rúčkou. Servíruje sa vo veľkom štýle v hrnčekoch s obsahom silnej kávy tak dva hlty, tzv. smrťák alebo vzpružovák. Príprava je jednoduchá. Dve čajové lyžičky kávy sa zalejú 2dcl vody a nechá sa to zovrieť, speniť a nalieva sa do maličkých hrnčekov, ktoré vyzerajú ako z kuchynky pre malé dievčatká.
Žuvačky - každý pri slove žuvačka si zrejme predstaví naše mentolové, svieže či ovocné žuvačky. Je pravda, že aj takéto tu majú. No tie čo máme na myslíme sú niečím zvlášne. Ak by ste čakali príjemnú chuť, tak by ste sa načakali. Ide totiž o žuvačky bez chuti. Je to iba čistá guma, ktorá sa lepí po zuboch. Žujete, žujete, žujete a ani sa nenazdáte a povyťahujú vám všetky blomby.

 

Fajčenie
V Turecku sme stretli za celú dobu len jedného turka, ktorý nefajčil. Ostatní všetci ostošesť vypaľovali hrdlá ako takí turci. Prirovnanie fajčíš ako turek má svoje opodstatnenie. Turci si svoje fajčenie ospravedlňujú tým, že ich veľký vodca Mustafa Kemal Ataturk raz povedal, že len muž, ktorý fajčí môže byť ozajsný chlap. Turci si jeho slová zobrali za svoje a už od ranného detstva holdujú tomuto zlozvyku. Ataturk bol veľký fajnšmeker . Okrem toho, že fajčil tiež vo veľkom pil alkohol na čo doplatil a v 58 rokoch zomrel na cirhózu pečene. Okrem fajčenia obyčajných cigariet je tu veľmi popúlárne, najmä v puboch, fajčiť v kruhu priateľov nargilu, alebo vodnú fajku.

 

Stopovanie
Pred našou výpravou po Turecku sme čítali, že Turecko je raj pre stopárov, čo sa nám potvrdilo. Na stop sme čakali maximálne pol hodinu. V priemere do 20 minút sme vždy sedeli v aute. Skvelé je, že popri ceste majú veľkú krajnicu a tak nie je potrebné hľadať miesto, kde môže auto pohodlne zastaviť. Nevýhodou je, že väčšina turkov nerozpráva anglicky a tak po prehodení prvých viet je v aute ticho.

 

Cesty
Naším prekvapením bolo, že cesty pre motorové vozidlá, ktoré sú obyčajne u nás jednoprúdové, tu sú dvojprúdové. Každodennou realitou je, že z dvoch pruhov urobia štyri a vtlačia sa do priestoru nevedno ako. Prešmyknú sa pomedzi autá a miznú v diaľke. Cudzinec sa nestačí čudovať. Neakceptujú značky, pruhy a všetko riadia trúbením. Sú veľmi temperamentní, čo je vidno aj na cestách, kde sú bezohľadnými pánmi. Klaksón používajú na všetko bez nám známeho dôvodu. Sú to blázni a hlavne v Istanbule sa riadia len a len vlastnými pravidlami. Červená neznamená pre nich stop, rýchlostný limit im nič nehovorí a kde je to možné nemajú problém na mieste kde sú dva pruhy spraviť štyri aj päť.

 

Písmo
Napriek tomu, že Turecko sa považuje za islamský štát, turci nepíšu arabským písmom ale latinkou, na naše šťastie.

 

Šport
To, že sú turci fanatici do fotbalu vás asi neprekvapí, možno vás ale prekvapí to, že majú radi klub z jedneho mesta. Teda aby som bol presný, dajme tomu, že sme sa pýtali desiatich ľudí na desiatich rôznych miestach. Jeden človek fandil Trabzonsporu, druhý bol fanúšik momentálneho úrádujúceho šampióna Fenerbachce Istanbul a ostatní ôsmi odpovedali, že ich favoritom je jednoznačne Galatasaray Istanbul. A bolo jedno čí sme sa pýtali na severe, v strede alebo na juhu Turecka, bolo jedno či ich domáci tým hral alebo nehral v prvej lige, jednoducho Galatasaray sa navždy zapísal do ich sŕdc po tom, čo v roku 2000 vyhral pohár UEFA a následne aj európsky superpohár. Nič na tom nemení ani to, že v posledných sezónach veľa vody nenamútil v európe a ani v tureckej superlige. Sú to proste Turci a tak ako veľmi vedia nenávidieť tak vedia aj milovať. A je viac ako jasné, že Galatasaray Istanbul zostane aj ďalšie roky ich číslo jeden!
Šport číslo jedna je futbal, to už viete. Ale, čo šport číslo dva? Pravdepodobne druhý najpopulárnejší šport je basketbal. Je to zvláštne, lebo turci sú vzrastom pomerne nízky. No je to tak.
A tretí najobľúbenejší šport? Tu v Turecku je zápasenie. Má tu veľkú tradíciu a ľudia k zápasníkom cítia úctu.

 

Turecké toalety
Turecké záchody sú známe no počas nášho skoro 3000 km okruhu po Turecku sme veľa tureckých toaliet nevideli. Boli sme v niekoľkých bytoch, ktorých súčasťou bola normálna a aj turecká toaleta. Videli sme ich aj na pumpách, ale už len zriedka.

 

Posadnutosť voňavkami
Do slova a do písmena ide v niektorých prípadoch o posadnutosť. Vo veľkej obľube si pri každej príležitosti lejú smradľavé citrónové, kamilkové,... vody na ruky. A keď už celý smrdia ako po veľkonočnej oblievačke, pre istotu si ešte šľahnú zopár kvapiek. Dokonca aj pri východe z reštaurácie čašník stojí vo dverách a nedočkavo sa pripravuje ako vychádzajúcemu zákazníkovi pred odchodom vyleje zopár kvapiek na ruky. Majú aj rôzne rozprašovače, ktoré prskajú všade okolo seba. Nejeden krát sa nám stalo, že počas dlhšej cesty nám 3x naliali vodu na ruky, nespočetne krát wc osviežovač prskali okolo. Najskôr si človek pomyslí, že asi smrdí ale keď sa mu to stane zas a zas, tak príde nato,

 

Obchody
V Turecku sú klasické obchody, supermarkety a klasické malé rodinne obchodíky, ktoré nie sú bližšie špecializované. Predávajú jedlo, drogériu,... Je tu však aj iné rozdelenie obchodov a to na obchody islamské a neislamské a hlavné rozdiel medzi nimi je, že v neislamských nekúpite alkohol. Na toto sú pripravené osobitné obchody, len pre alkohol, na otvorenie ktorého je potrebné špeciálne povolenie. Ale pod pult sa zmestí toho dosť a tak aj keď povolenie nemajú, na zahasenie smädu sa niečo nájde. Samozrejme s veľkou prirážkou .My sme kupovali tvrdý alkohol len 1x. 3dcl vodky 17tureckých lír, čo je okolo 7e.

 

   Keď sa chystáte do Turecka pribaľte si plavky i turistické topánky. Turecko má tri moria, krásne pláže, fantastickú prírodu, hory, vynikajúce jedlo, žijú tu skvelí a pohostinní ľudia.

 

Funny story na záver "Keď slovko ďakujem neznamená ďakujem"


   Pred dvomi rokmi pri našej prvej návšteve Turecka sme sa naučili nejaké slovíčka ako napríklad slovko pekne, či ďakujem. Takto vyzbrojený slovnou zásobou sme tieto slovíčka pri každej príležitosti používali. Špeciálne pri poďakovaní sme si všimli, že nie každý nám rozumie. Nechápavé pohľady, ešte nechápavejší výraz tváre, však hovoríme ich rečou, či? Nedalo nám to a tak sme sa na to opýtali a naše zistenie nás prekvapilo. Tešekurlaš čo by malo byť veľmi pekne ďakujem pri zlom vyslovení znamená pekné semenníky. Ups, tak teraz už tie nechápavé tváre chápeme.

 

 
« Späť


Diskusia: "Čo ste asi nevedeli o Turecku"
Dátum: Meno: Komentár:
18.10.2011, 14:27 Vojto Baláž rypance :)
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre

Language / Lingua / Lengua / Langue - choose language