Chramove namestie Udupi

30.10.2011, 15:04, dusan simko  Dnešný deň sa začal cestou do Udupi čo je pre hinduistov známe pútnicke mesto vzdialené len 60km od Mangalore. Na stanici si nechávame v úschovni batožinu. Pešo asi za desať minút stojíme pred bránami námestia s hinduistickými chrámami. Sú 3 a v ich okolí je 8 kláštorov, ktoré sú usporiadané jeden vedľa druhého do štvorca. Každý je zasvätení inému bohovi- jeden Višnovi, druhý Šivovi a ďalší Krišnovi. Prechádzame pomaličky okolo nich. Je tu veľa indických turistov. Máme nevhodné oblečenie (kraťasy a tričko) ale aj tak sa vyzujeme a len tak opatrne nakukneme do jedného chrámu. Na naše prekvapenie nás správca volá ďalej. Máme tak možnosť sledovať modliacich sa indov, ktorý si hádžu nejaké semiačka na hlavy, zapaľujú sviečky, lejú olej, kľakajú si a vstávajú sem tam zazvonia na zvonci pri vchode. Všetko to tam žije. My ich mlčky sledujeme pri týchto obradoch a po chvíľke nerušene mizneme v dave.

Nazrieme teda aj do ďalšieho chrámu kde je všetko take netypicky  tmavé a kovové. Prejdeme cez niekoľko chodieb, nakukneme do vytrinok so zamrežovanými sochami. Po chvíľke sa dostávame do oddelenia suvenírov a maštalí, kde sa dajú kúpiť gorálky, svätý obrázky,... Ako prechádzame pomedzi stánky cítime nenormálny kravský smrad. Fúú a stále sa približuje. Zrazu naďabíme na kravín, v ktorom je asi 10 kráv a hneď pri vstupe maličké len niekoľko dní staré teliatko. Naproti kravínu je veľká jedáleň. Pomotáme sa ešte po okolí a ideme von. Už sme sa obúvali, keď nás zastaví postarší ind, a pýta sa, že či sme jedli. Keď sme povedali, že nie otočil nás s tým, že je to zadarmo a že sa máme vrátiť. Ideme sa teda kuknúť do chrámovej jedálne. Už po schodoch počuť štebotajúcich ľudí. Len čo vojdeme do veľkej miestnosti zbadáme ako na zemi v niekoľkých zástupoch sedia Indovia a z plechových tanierov jedia rukami ryžu namočenú v omáčke. Sadáme si teda aj my do prázdnej rady na zem pod okno. Do niekoľko minút sa naša rada zaľudní. Ako prvý ide chlapík s taniermi. Keď už máme všetci taniere idú iní dvaja chlapi s veľkým kotlom ryže. Jeden naberá ryžu ľudom na ľavej strane, druhý na pravej. Po ryži ide omáčka. Jedlo to nebolo nič moc, ryža bola nejaká potuchnutá, omáčka nevýrazná. Chlapíci to ešte raz otočia. Kto chce môže si dať duplu. Všetci si dávajú, len my nie. Potom ide tretie kolo- nejaká mliečna omáčka. Počas jedla Indovia zapíjajú jedlo vodou z troch kolujúcich pohárov. Poďakujeme sa a ideme preč.

 

  

 

                                        

 

Prejdeme námestím a rozhodneme sa, že tu prespíme. Ideme si teda nájsť ubytovanie. Prebehneme hoteli a snažíme sa nájsť niečo vhodné a za rozumnú cenu. Potom ideme ešte na pláž. Večer už okolo 8 je všade ticho, len z jedného reproduktora ide hlasná hudba. Ľudia už sú viac menej pozaliezaní, len kde tu nejaký predavač, kde tu nejaká pustá reštaurácia a pred ňou potulujúce sa kravy. Vonku je príjemne teplo a tak sa ideme poprechádzať námestím.

 

                                  

 
« Späť


Diskusia: "Chramove namestie Udupi"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre

Language / Lingua / Lengua / Langue - choose language