23.- 24. deň Pamukkale - bavlnený kopec

28.09.2011, 13:13, dusan simko   Do Pamukkale sa dostávame okolo 1 poobede. Hneď nás vítajú turistický bisnismani, ktorí otravným spôsobom a za každú cenu chcú zarobiť. Ešte sa ani nestačí človek spamätať už má plno ponúk na ubytovanie, dopravu, úschovu batožiny,.... my sme už proti týmto ich trikom obrnení a tak mizneme v jednej z bočných uličke. Rozhodneme sa, že batohy necháme v nejakom obchode, ale v reštaurácii. Naše nohy nás zavedú pred paraglajdingový office. Veľmi milý chlapík ochotne berie naše ruksaky a zadarmo, len pre dobrý pocit nám ich chce uschovať. Nedá nám to a tak sa ho pýtame ako mu ide biznis a čo stojí také lietanie. Samozrejme prvá ponuka 120 lír na osobu, druhá bez čakania zľava ako pre nás 100 lír. Vieme, že je to dobrá cena, no keďže nevieme koľko si teraz ešte na začiatku cesty môže dovoliť minúť, snažíme sa sumu stlačiť a tak navrhneme sumu 80 lír. Chlapík dvíha telefón a volá šéfovi, nakoniec to zjednáme na 180 tureckých lír spolu (73e).

                                 

   Obujeme si pevnú obuv, zoberieme foťáky a vezieme sa v aute do kopcov nad Pamukkale. Natiahnu nás do popruhov, pozapínajú, nasadíme si helmy aááá už len čakáme na dobrý vietor. Zrazu sa začne dvíhať plachta, chlapík za nami naťahuje laná a zakričí bežíme. V tom naberáme vietor do plachty a letíme. Prvotné obavy vystriedal pokoj. Preleteli sme ponad prvé vrchy. Už vieme ako sa cítia vtáci, pomyslíme si a zamierili sme nad rujny antického mesta Hierapolis. Tu sa nechávame vysadiť a tak ušetríme 40lír za vstup. Hneď ako pristaneme dobehne policajná hliadka na skútroch. Vyhovárame sa na nutné pristátie pre zlé letecké podmienky a tak nás nechávajú ísť svojím smerom. Pobalíme sa, rozlúčime a pomalým tempom mizneme medzi turistami.

                               

 

   V meste Hierapolis sú zachované rujny Apolónovho chrámu, latríny,... Veľmi zachovalé je rímske divadlo, kde sa zmestí až 25 000 ľudí. Nenechali sme si ujsť ani Kleopatrine kúpele, v ktorých má voda liečivé i skrášľovacie účinky. Vstup do bazéna pre dospelú osobu bol za 25lír.

   Pamukkale v preklade bavlnený hrad tvoria žiarivo biele skalnaté útvary, ktoré vznikli v dôsledku vyvierania silne mineralizovanej vody s obsahom uhličitanu vápenatého. Vyvierajúca voda má 36 stupňov. V minulosti sa dalo kúpať aj v pôvodných jazierkach. V súčastnosti to nie je možné. Sú tu síce vybudované umelé jazierka, ale to už nie je ono.
Nenormálne smädní a hladní sme sa vrátili dole, zaplatili sme 180lír za lietanie, zobrali ruksaky a ponáhľali sa nájsť miesto, kde zložíme naše unavené telá. A čo sa nám prihodilo sa dozviete TU.
 

 
« Späť


Diskusia: "23.- 24. deň Pamukkale - bavlnený kopec"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre

Language / Lingua / Lengua / Langue - choose language