Náš rozpočet


Skôr ako začneme hovoriť o rozpočte, treba povedať dve veci: čím viac budeme šetriť, tým väčšia je možnosť, že našu cestu okolo sveta dokončíme podľa plánu. Na druhej strane treba mysliet aj na to, že keď budeme šetriť príliš veľa, neuvidíme skoro nič. Preto je najlepšie ísť zlatou strednou cestou a zvoliť kompromis.

 

Pred cestou sa nevyhneme rôznym výdavkom -  oblečenie, výbava, očkovanie, poistenie a víza. Nás predcestovné náklady vyšli cca 1500 eur spolu.

 

Dôležité je stanoviť hrubý plán míňania peňazí v závislosti od krajiny - vstupných poplatkov, počtu dní strávených v nej, typu dopravy, ubytovania,... Tento plán sa bude určite počas cesty ešte niekoľko krát meniť, Je dobré pamätať vo svojom vytýčenom budgete peňazí na malú rezervu, ktorá vykryje prípadné nepredvídané výdavky.   

 

Náš rozpočet nie je veľmi veľký. Je skôr malý. Dokonca taký malý, že mnohým ľuďom sa môže zdať, že podniknúť cestu okolo sveta s týmto rozpočtom je šialený alebo neuskutočnitelný  čin. My naopak veríme, že sa nám podarí stlačiť každodenné náklady na minimum a celú cestu dokončiť. Už dávno sme sa totiž presvedčili o tom, že cestovať sa da rýchlo, pohodlne a zábavne aj s malým množstvom peňazí. Tam kde to bude čo i len trochu možné sa budeme presúvať stopom, tam kde nie, príde na rad lacnejší vlak, autobus alebo lietadlo (len v nevyhnutných pripadoch).

 

Prespávať budeme u dobrých ľudí (ktorých je na svete naozaj veľa), tiež budeme využívať couchsurfing (viac o ňom čítaj tu) alebo lacné hostely či hotely. A samozrejme nemôžem zabudnúť na to, že celú dobu si na chrbte, ako dvaja slimáci, budeme niest svoj vlastný pojazdný dom - svoj stan. Spaniu v stane sa vonkoncom nebránime, ba častokrát ho radi uprednostníme pred spaním v hoteloch. Jednoducho romantika s tým spojená, nezabudnutelné zážitky a blízkosť prírody má pre nás stále obrovské čaro.


Language / Lingua / Lengua / Langue - choose language