Couchsurfing.org

   CouchSurfing (CS) navždy zmenil náš život. Otváraju sa nám dvere do rôznych kultúr, spoznávame veľa zaujímavých ľudí, precvičujeme si cudzie jazyky, ochutnávame lokálne špeciality, navštevujeme miesta, ktoré len ťažko nájdete v bedekroch a sprievodcoch. Tak čo to vlastne ten CouchuSurfing je?

 

   CouchSurfing je surfovanie po gaučoch ľudí, ktori cestovateľom otvoria dvere do svojho domu. To znamená, že vám, ako cestovateľovi ponúknu svoj gauč, posteľ, dlážku na prespanie. Couchsurfing tiež znamená poskytnutie ubytovania, že vy ponúknete váš gauč či posteľ cestovateľom bez finančnej protihodnoty. Nosná myšlienka je krásne jednoduchá a ukrýva v sebe základnú ľudskú hodnotu. Pomoc druhému človeku, budovanie nových priateľstiev, šírenie kultúr, medziľudské porozumenie, vzájomné sa obohatenie, búranie sociálnych, rasových a iných rozdielov.

 

   Niektorí ľudia si mýlia tento celosvetový program s hostelovými sieťami a zneužívajú ho primárne na ušetrenie prostriedkov. Ako sa teda môžete zorientovať medzi viac ako 1,5 milióna Couchsurfermi z 232 krajín a viac ako 68 000 miest?

 

   Zapojiť sa môžete do tej miery, aká vám vyhovuje. V prvom rade sa musíte do systému prihlásiť a vytvoriť si svoj vlastný profil. Profil obsahuje základné informácie typu: fotky, vzdelanie, hobby, životná filozofia, obľúbená hudba, filmy či knihy, navštívené krajiny atď. Môžete ubytovanie len ponúkať (hosting), takisto ako môžete ubytovávanie využívať (surfing). Na to, aby ste boli ubytovaný, nemusíte poskytovať gauč cestovateľom. Ďaľšou možnosťou je „Coffee and Drink“ – neubytovávate, ale radi sa stretnete s couchsurfermi na kus reči na dohovorenom mieste.

  

Verifikácia resp. bezpečnosť tohto systému má 3 úrovne.

 

1. Osobné referencie – veľmi jednoduchý a dobre fungujúci spôsob verifikácie osôb. Hostiteľ aj hosť môžu napísať referencie (pozitívne, neutrálne, negatívne), ktoré sú neoddeliteľnou a nezmeniteľnou súčasťou vášho profilu.
2. Verifikácia adresy, po zadaní vašej adresy vám príde pohľadnica s kódom, ktorý po zadaní do systému potvrdí vašu adresu. Dobrovoľný finančný príspevok do systému je tiež dôkazom, že chcete nielen brať, ale aj dávať.
3. Vouching – vyšší spôsob verifikácie, ktorý znamená, že ste dôveryhodná osoba - „vaučovať“ môže len couchsurferi, ktorý majú minimálne 3 „vauče“

 

   Pozorným prečítaním profilu, referencií a verifikácií znížite riziko akceptovania nedôveryhodnej osoby blízko k nule. Profily problémových couchsurferov sú vymazávané administrátormi systému. Čím viac pozitívnych referencií a prepracovanejší profil máte, tým ľahšie sa vám bude hľadať ubytovanie. Pokiaľ gauč ponúkate, môžete si vyberať couchsurferov s podobnými záujmami či skúsenosťami, alebo naopak, odlišných ľudí ktorí vás obohatia o iný pohľad na svet.

Pre niektorých ľudí je couchsurfing súčasťou životnej filozofie a ubytujú vo svojich domovoch ročne desiatky či dokonca stovky ľudí. Neustále sa zapája viac a viac rodín. Krásne na CS je to, že môžete byť v pohodlí domova a zároveň mať pociť, že cestujete. Zážitky k vám prídu spolu s vašími hosťami. Vašim deťom sa otvorí svet priamo vo vašej obývačke...

U pravých couchsuferov sa budete ihneď cítiť ako doma, po niekoľkých dňoch môžete nadviazať pekné priateľstvá. Niekto vám bude venovať celý svoj čas, dá vám stravu, ukáže okolie, poskytne užitočné informácie a tipy. Ďalší vám dajú do rúk kľúč od svojho domu, ako prejav pohostinnosti a dôvery. Iní vám len poskytnú gauč a možno ich počas pobytu neuvidíte. V každom prípade však dostanete lôžko a nápomocnú ruku v cudzej krajine.

Couchsurferi, ktorých sme doteraz stretli alebo ubytovali u nás doma, boli úžasní, otvorení, pozitívne ladení ľudia s túžbou spoznať svet cez ľudí... Môže vás prekvapiť, že s couchsurferom, ktorého poznáte sotva pár hodín, si máte toľko čo povedať ako so starým priateľom z „pieskoviska“.

 

   Veľa ľudí má strach a nedôveru voči cudzím ľuďom, nie to ešte k cudzincom... My Couchsurferi sa však len pousmejeme nad ustráchanými otázkami typu „to sa nebojíš pustiť cudzieho človeka do domu?“

Ak človek zahodí za hlavu predsudky, strach a obavy, CouchSurfing mu môže navždy zmeniť život... tak ako nám. - prevzaté z www.cestaokolosveta.sk
 


Language / Lingua / Lengua / Langue - choose language